Múltidéző: 2006

2020. 08. 03. (hétfő) 08.00

Július 1-én ünnepelte 20. születésnapját a Debreceni Sportcentrum, amely többek között a létesítmények üzemeltetése és a versenyeztetés mellett 32 világversenyt, valamint több tucat felnőtt és utánpótlás korosztályos bajnokságot szervezett és bonyolított le a két évtized alatt. Visszatekintő írásaink során felidézzük az aktuális év legfontosabb eseményeit, rendezvényeit, hazai-és nemzetközi szempontból.

A 2001-es ifjúsági vb után Debrecen immár másodszor adott otthont atlétikai világbajnokságnak. Október 8-án városunkban rendezték meg az első utcai futó világbajnokságot, melynek előző napi sajtótájékoztatóján jelen volt Lamine Diack, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) elnöke, aki többek között azért is látogatott el Debrecenbe, hogy ott lehessen a Gyulai István Atlétikai Stadion névadó-avató ünnepségén. A 2006. március 11-én elhunyt korábbi IAAF főtitkárról megemlékező beszédében elmondta: "Ez mindenképpen méltó megemlékezés a közülünk fájdalmas korán távozó Istvánról, aki rengeteget tett az atlétikáért"- fogalmazott a szenegáli sportvezető. Az IAAF első embere megemlítette azt is, hogy Budapest 2004-ben kiválóan rendezte meg a fedett pályás világbajnokságot, s bizonyosra vette, hogy Debrecen is hasonlóan vizsgázik.

Az egynapos világbajnokság sikeréért mintegy 210 önkéntes és 118 pályabíró dolgozott, az útvonalat a közlekedési rendőrök mellett polgárőrök is biztosították.

Aztán eljött a várva várt pillanat. A Debreceni Egyetem előtti téren 11 órakor indították a vb női versenyét, amelyben 22 ország ötvenhét indulójára várt a Nagyerdőben kijelölt 5km-es kör, melyet négyszer kellett lefutni. A 20 km vége felé, a hajrában a holland Lornah Kiplagat lerázta magáról a román Tomescut, és 1:03:21 órás idejével meg is döntötte a brit Paula Radcliffe 2001-ben felállított 1:03:26-os korábbi rekordját! Tomescu két másodperccel kapott ki Kiplagattól, vagyis még ő is a régi világcsúcson belül ért célba.

A magyarok közül Kálovics Anikó országos csúccsal a 11. helyen zárt, de az európai indulók közül harmadik lett, s ha az európai születésűeket tekintjük, akkor csak a nyolcadik ukrán Berkut előzte meg. Staicu Simona a 22., Rakonczai Beáta a 24, Teveli Petra az 51., Vajda Zsuzsanna az 55. helyen végzett.

"Az volt a célom, hogy az első húsz között végezzek, ezért a tizenegyedik helyemmel nagyon elégedett vagyok. Köszönöm a szurkolóknak a biztatást, igazán remek hangulatú volt a verseny" - mondta el Kálovics Anikó.

A csapatversenyt Kenya nyerte, a magyar hölgyek a hatodik helyen végeztek.

A férfiak 20 km-es versenyében 33 nemzet nyolcvanhárom indulója közül az athéni olimpián tízezer méteren bronzérmes Zersenay Tadesse leszakította kenyai üldözőit, s negyven másodperces előnnyel győzött. Tadesse tizenhárom másodperccel maradt el az etióp Haile Gebrselassie világcsúcsától.

",Ez az első vb-aranya Eritreának!" - mondta el a győztes, hozzátéve, hogy a versenyben gyors volt az iram, de ezt egyáltalán nem bánta, mint ahogy azt sem, hogy az utolsó néhány kilométeren már egyedül futott. "Szeretek egyedül futni" - szögezte le az újdonsült világbajnok.

A versenyben legjobb magyarként Tóth Tamás az 54. helyen ért célba, csapatunk a 13. pozícióban zárt.