Kiütéses magyar győzelemmel indult az U19-es vb

2021. 08. 07. (szombat) 19.30

Ötvenhét pontos győzelmet aratott Magyarország a debreceni U19-es női kosárlabda világbajnokság első napján. Tajvan válogatottja másfél negyeden keresztül tudta csak tartani a lépést a mieinkkel, ezt követően azonban egyoldalúvá vált a mérkőzés, és kiütéses hazai siker született.

Rögtön egy rossz hírrel kezdődött a tizenkilenc év alattiak világbajnoksága, ugyanis Mali válogatottja beutazási nehézségei miatt nem ért Debrecenbe a torna nyitómeccsére, így Csehország mérkőzés nélkül gyűjtötte be a győzelmet. A folytatásban szerencsére már nem volt probléma, és szép sorjában elkezdődtek a küzdelmek a Hódosban és az Oláh Gábor utcán is. Spanyolország, Franciaország és Ausztrália esélyeshez méltóan magabiztosan hozta első csoportmeccsét, Kanada viszont némi meglepetésre egypontos vereséget szenvedett a fantasztikusan kosárlabdázó Japán ellen. A nap végén is hengereltek a nagycsapatok, Oroszország és az USA  is könnyedén vette első megmérettetését.

A nyitónap ötödik mérkőzésén a magyar válogatott is pályára lépett, az ellenfél a csoportban az előzetesen a legkönnyebb riválisnak vélt Tajvan volt. A mieink esélyeshez méltóan kezdték a találkozót, Keita és Dombai pontjaival két perc után már 6-2-es előnyben voltunk. A folytatásban kissé kapkodóvá vált a játék, és az ázsiaiak területvédekezése sem ízlett Cziczás László tanítványinak. A negyed második felében már a magyarok akarata érvényesült, kőkemény védekezésre alapozva végül magabiztosan nyerték a negyedet (20-8).

A második tíz perc is két hazai kosárral kezdődött, ám a folytatásban magára talált Tajvan, s egy 10-0-s futással hét egységnyire zárkóztak. Dombai, majd Boros fújt ébresztőt egy-egy hármassal, újra visszaállt a kétszámjegyű differencia, s a bosszantó hibák ellenére is tartotta megnyugtató előnyét Magyarország. A negyed hajrája is a magyaroknak sikerült jobban, Telegdy duplájával pedig kialakult a félidei 39-22-es eredmény.

A fordulás után hamar húsz, majd harminc fölé nőtt a különbség, Rakitáék szépen és türelmesen játszottak a tajvani zóna ellen, így gyakorlatilag 25 perc elteltével el is dőlt a találkozó (57-25). A lányok válláról érezhetően lekerült a teher, felszabadultan kosárlabdázva 27-8-ra nyerték a harmadik etapot, így a záró felvonásra már csak a különbség volt kérdéses. Cziczás László gondolva a csoport további küzdelmeire is, igyekezte elosztani az időt a játékosai között, a magyar siker egy másodpercig sem forgott veszélyben, így a vége 99-42-es sima győzelem lett.

Holnap várhatóan ennél jóval nehezebb dolga lesz a házigazdának, hiszen 17 óra 30 perctől Oroszország lesz az ellenfelük a Hódos Imre Sportcsarnokban.

Tajvan U19 – Magyarország U19 42-99 (8-20, 14-19, 8-27, 12-33)

Magyarország: Kéita 6, Boros 11/3, Dombai 9/6, Telegdy 6, Sitku 13 csere: Madar 13, Holcz 7/3, Krasovec 6, Miklós 13/9, Rakita 5/3, Rozmán 2, Gyöngyösi 2.

Tajvan: Tang 6/6, Wang 2, Kuo 13, C. Chen 9, Yeh – csere: Yu Chen 4, Yi Li 5/3, Lien -, Ze Chiang -, Han Chiang -, Chen Li -, Chao -.

Cziczás László: Bíztunk benne, hogy az első mérkőzésünket úgy tudjuk megnyerni, hogy mindenki sok időt tölthet a pályán, és nagyon boldogok vagyunk, még ha ez a győzelem kötelező is volt számunkra. A holnapi oroszok elleni mérkőzés nyilvánvalóan teljesen más lesz, hiszen nagyon komoly játékosok alkotják, de mi ennek ellenére szeretnénk őket is legyőzni, és robogni a csoportgyőzelem felé.